Den biologiska mångfalden är hotad. Klimatkrisen kryper allt närmare. Allt är mitt och ditt, och våra föräldrars fel.
Detta är en bildserie som handlar om att det är svårt att vara människa. För varje dag som går blir det mer obekvämt att göra rätt val. Det är lätt att blunda och begrava sig i privatlivet när världen börjar bli oigenkännlig. Att förneka orättvisor, klimatförändringar och massutrotning verkar vara bekvämt och enklare, det kräver inget av oss. Att odla egoismen och degradera människor till kvoter, naturen till resurser och att sätta jaget före viet är enkelt, hanterbart.
I bilderna och texterna har jag försök att hantera världen. En värld där konflikter växer i glappet mellan rika och fattiga, välutbildade och lågutbildade, stad och land. Folk mot folk – människa mot natur – ohållbara beteenden.
Du och jag lever i överflöd, prislappen är svält, sjukdomar, torka, misär, kalhyggen, artutrotning, klimatkris, hat, växande klassklyftor, övermedicinering, växtgifter, övergödning, stress, ångest och ständig effektivisering.
Det är vi vanliga som betalar andras lycka.

Vem blir du när fågelsången tystnat
Vad har vi blivit i spåren av sjätte massutrotningen
Något i min spegelbild framkallar ångest
Varför misshandlar vi den jord som föder oss

Fin lupin blir ful skulptur
Ett monument över aningslösheten
Utrotningsdeklaration är utfärdad
Men vem orkar bry sig
En vacker invasiv katastrof
En vägrenskatastrof
En trädgårdskatastrof
Men vem bryr sig egentligen
om att ängsblommans liv som är hotat

Hur smakar mina vänner
Varför är ost så förtvivlat gott
Jag vill orka bli vegan

Tysta vatten
Döda fall
Kontrollerad kraft
Stor ingenjörskonst
Kilowatt i en kontakt

Hur kommer vi
uppleva sommaren
när marken inte
skuggas av fjärilsvingar

Tyst vår, färglös natur, bekämpningsmedel
Det surrar inte som det gjorde förr
Äppelblom utan fruktsäsong

En förlorad navkapsel nöts sakta ner av vågorna som rullar in över Torneträsks steniga strand.
En meningslös produkt, blir meningslöst skräp, blir meningslös nedskräpning, blir en tagg i själen och en knuten näve i fickan.
Ett förlorat hopp nöts sakta ner av vågorna som rullar in över Torneträsks steniga strand.

Här vilar minnet av en skog.
Stupad i fredstid.
Degraderad till en resurs.
Arkebuserad av skogsbolagen.
Brottet var intet.
Glöm aldrig oss som levde där.
Vem blir du när fågelsången tystnat har ställts på Björk Kafé i Nora (2019), i Galleri KomIn (2021) i Nora och under i Stripa (Vinterspår 2020). Utställningen under 2021 uppmärksammades av Nerikes Allehanda, LindeKultur och Länsposten.